Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για Μία (1) Θέση Μεταδιδακτορικού Συνεργάτη στον Τομέα των Βασικών Νευροεπιστημών

Αθήνα,  19/09/2013
Α.Π. : 2413

Το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών (Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α.) καλεί ενδιαφερόμενους να υποβάλουν αίτηση για μία (1) θέση μεταδιδακτορικού συνεργάτη στο Εργαστήριο Νευροεκφυλιστικών Νόσων στο ΙΙΒΕΑΑ. Το ερευνητικό έργο αφορά στην ιστολογική και βιοχημική εκτίμηση του ντοπαμινεργικού συστήματος και μορφών της α-συνουκλεΐνης σε εγκεφάλους αρουραίων μετά από διαμόλυνση με αδενο-σχετιζόμενους ιούς. Ο γενικότερος στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη καινούργιων τεχνικών in vivo ανίχνευσης συσσωματωμένων μορφών της α-συνουκλεΐνης και η ανάπτυξη μεθόδων αναστολής αυτής της συσσωμάτωσης.

Η πρόσληψη θα γίνει για διάστημα δύο ετών με δυνατότητα ανανέωσης. Χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το FP7 στα πλαίσια του FP7-HEALTH-2013-INNOVATION-1 στο πρόγραμμα  με τίτλο: «MultiSyn».

Ο/η υποψήφιος/α θα πρέπει να διαθέτει τα κάτωθι προσόντα:

  • Πτυχίο και διδακτορικό δίπλωμα Βιολογίας ή Βιοχημείας ή Μοριακής Βιολογίας ή Νευροεπιστημών ή συναφών τμημάτων
  • Σημαντική εμπειρία σε μοντέλα πειραματοζώων, με έμφαση σε μελέτες του κεντρικού νευρικού συστήματος, και ιδιαίτερα του ντοπαμινεργικού συστήματος.
  • Πρότερη μεταδιδακτορική εργασιακή εμπειρία θα εκτιμηθεί θετικά.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να αποστείλουν έως τις 04/10/2013 αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος στη Γραμματεία του ΙΙΒΕΑΑ (Σωρανού Εφεσίου 4, 11527, Αθήνα, υπόψη Τμήματος Προσωπικού) περιγράφοντας το κίνητρό τους για την συγκεκριμένη θέση και τους τομείς εξειδίκευσής τους και πλήρες βιογραφικό σημείωμα, που θα συμπεριλαμβάνει τα ονόματα και τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις τριών (3) επιστημόνων που μπορούν να δώσουν συστατική επιστολή. Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον Δρ. Λεωνίδα Στεφανή στην ηλεκτρονική διεύθυνση lstefanis@bioacademy.gr

Ο ασκών καθήκοντα Γενικού Διευθυντή

Αθανάσιος Τσουροπλής

Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας