Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ένα μεταδιδακτορικό συνεργάτη στον Τομέα Φαρμακολογίας-Φαρμακοτεχνολογίας

Αθήνα,   7/12/2012
ΑΠ: 2663

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ένα μεταδιδακτορικό συνεργάτη στον Τομέα Φαρμακολογίας-Φαρμακοτεχνολογίας του ΙΙΒΕΑΑ

Τo ΙΙΒΕΑΑ ενδιαφέρεται να προσλάβει ένα μεταδιδακτορικό ερευνητή στο ερευνητικό πρόγραμμα με τίτλο «PIK3CA Targeting the mutated PI3Kα isoform for the development of novel anti-cancer agents». H θέση χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση στα πλαίσια της δράσης «Marie Curie Re-integration Grant».

Ο μεταδιδακτορικός συνεργάτης θα εργασθεί σε φασματοσκοπία συντονισμού επιφανειακών πλασμονίων και θα μελετήσει την αλληλεπίδραση της πρωτεϊνης ΡΙ3Κα με τις μεμβράνες καρκινικών κυττάρων.

Προαπαιτούμενα Προσόντα:

  • Πτυχίο και Διδακτορικό Δίπλωμα από αναγνωρισμένο Τμήμα Χημείας ή Βιολογίας.
  • Τεκμηριωμένη εμπειρία σε φασματοσκοπία συντονισμού επιφανειακών πλασμονίων (Surface Plasmon Resonance)
  • Καλή γνώση της δομής και λειτουργίας κινασών και ειδικότερα της ΡΙ3Κα
  • Καλή γνώση της δομής και λειτουργίας μεμβρανικών συστημάτων
  • Άριστη γνώση (γραπτά και προφορικά) της Αγγλικής γλώσσας

Η θέση προκηρύσσεται για ένα μήνα και θα αρχίσει την 1η Ιανουαρίου 2013.  Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν στη Γραμματεία του Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α. (Σωρανού Εφεσίου 4, 115 27 Αθήνα, υπόψη Τμήματος Προσωπικού) βιογραφικό σημείωμα και ονόματα τριών επιστημόνων που μπορούν να δώσουν συστατική επιστολή καθώς και ένα γράμμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος έως τις 27/12/2012.  Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήστε με τη Δρα Ζωή Κουρνια, zcournia@bioacademy.gr

O ασκών καθήκοντα
Γενικού Διευθυντή

Αθανάσιος Τσουροπλής

Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας