Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής

Α.Π. 985 /24-05-2012

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής στον Τομέα Φαρμακολογίας-Φαρμακοτεχνολογίας του ΙΙΒΕΑΑ

Τo ΙΙΒΕΑΑ ανακοινώνει την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής. Η έμμισθη θέση χρηματοδοτείται στα πλαίσια του προγράμματος «ERC - NANOTHERAPY, A Novel nano-container drug carrier for targeted treatment of prostate cancer/Υπηρεσίες για μελέτες της Φαρμακοκινητικής και της Φαρμακολογικής Επίδρασης σε Βιολογικά Συστήματα». Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν πτυχίο και μεταπτυχιακό δίπλωμα Χημείας, Βιοχημείας, Βιοτεχνολογίας, Φαρμακευτικής,  Βιολογίας ή ανάλογο της ημεδαπής ή αντίστοιχο αναγνωρισμένου ιδρύματος της αλλοδαπής, άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας και καλή γνώση χρήσης Η/Υ.

Το φυσικό αντικείμενο της διατριβής θα περιλαμβάνει in vitro αξιολόγηση της κυτταροτοξικότητας φαρμακευτικών ενώσεων που θα βασίζονται σε αγωνιστές ή ανταγωνιστές (πεπτίδια) και ανάλογα της ορμόνης GnRH, προσδιορισμό με βιοαναλυτικές μεθόδους που θα αναπτυχθούν και εξέταση της in vitro σταθερότητας και μεταβολισμού των φαρμακευτικών ενώσεων σε διάφορα είδη ιστού. Επιπλέον, το φυσικό αντικείμενο θα περιλαμβάνει πειράματα φαρμακοκινητικής σε ζωικά μοντέλα με προσδιορισμό ρυθμού απορρόφησης, σταθερότητας, απέκκρισης, καθώς και in vivo προσδιορισμό της αποτελεσματικότητας των φαρμακευτικών ενώσεων χρησιμοποιώντας ξενομοσχεύματα συγκεκριμένων μορφών καρκίνου τα οποία θα αναπτυχθούν για τις ανάγκες του προγράμματος.

Τα παρακάτω προσόντα είναι  επιθυμητά:

  • Πρακτική εμπειρία βιοαναλυτικής χημείας με χρήση σύγχρονων αναλυτικών τεχνικών (HPLC, GC/MS, LC/MS/MS, nanoLC/nanoESI MS) και τις απαιτήσεις των αρχών ορθής εργαστηριακής πρακτικής (Good Laboratory Practice, GLP).
  • Εμπειρία σε μεθοδολογίες Μοριακής Βιολογίας και κυτταρικής καλλιέργειας.
  • Εμπειρία σε μελέτες και  in vitro και in vivo μεθόδων  μεταβολισμού φαρμάκων.
  • Εμπειρία σε φαρμακοκινητικές μελέτες σε προκλινικό ή και κλινικό επίπεδο όπως και εμπειρία με πειραματόζωα για την διεκπεραίωση μελετών. Εμπειρία με την ανάπτυξη και χρήση προκλινικών μοντέλων για την αξιολόγηση αντικαρκινικών φαρμάκων.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποστείλουν βιογραφικό σημείωμα που θα περιλαμβάνει τα ονόματα τριών επιστημόνων που μπορούν να δώσουν συστατική επιστολή καθώς και ένα γράμμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος στην ηλεκτρονική διεύθυνση ctamvakop@bioacademy.gr μέχρι τις 4-6-2012.

Για περισσότερες πληροφορίες για τα ερευνητικά ενδιαφέροντα του εργαστηρίου του Δρ. Ταμβακόπουλου, απευθυνθείτε την ιστοσελίδα ή με τηλεφωνική επικοινωνία στο 210-6597475

Ο ασκών τα καθήκοντα Γενικού Διευθυντή

Αθανάσιος Τσουροπλής

Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας