Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μεταδιδακτορικές θέσεις στον Τομέα Αιματολογίας-Ογκολογίας

Αθήνα,  25  Ιουλίου 2012
ΑΠ: 1434

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μεταδιδακτορικές θέσεις
στον Τομέα Αιματολογίας-Ογκολογίας,
Iδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών

Θέσεις :
Δύο μεταδιδακτορικές θέσεις, πλήρους απασχόλησης για 4 χρόνια, χρηματοδοτούμενες από το πρόγραμμα FP7-HEALTH-2012-INNOVATION-1.

Γνωστικό αντικείμενο:
Διερεύνηση του ρόλου τoυ μεταγραφικού παράγοντα STAT5, καθώς και μηχανισμών ερυθροποίησης/θαλασσαιμίας.

Προσόντα:
Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν:

  • Διδακτορικό Δίπλωμα σε Μοριακή Βιολογία, Μοριακή Ιατρική ή σε συναφείς προς αυτές επιστήμες.
  • Tουλάχιστον πενταετή εμπειρία σε εργαστήρια Βασικής Έρευνας.
  • Εμπειρία σε μεθοδολογίες ChIP-seq/RNA-seq και βιοπληροφορική ανάλυση δεδομένων ChIP-seq/RNA-seq, μεθοδολογίες Μοριακής Βιολογίας (στις οποίες συμπεριλαμβάνονται τεχνικές ανασυνδυασμένου DNA, RT-PCR, απομόνωση πρωτεϊνών, Western blotting, ανοσοκατακρημνίσεις, ανοσοκατακρημνίσεις χρωματίνης, κυτταροκαλλιέργειες, διαμολύνσεις κυτταρικών σειρών, ανοσοφθορισμός) και τεχνολογίες διαγονιδιακών ποντικών.
  • Δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά.
  • Ικανότητα για ανεξάρτητο σχεδιασμό και εκτέλεση πειραμάτων, κριτική ανάλυση αποτελεσμάτων και επίβλεψη φοιτητών.

Kαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα έως 31 Αυγούστου 2012 στην ηλεκτρονική διεύθυνση ekatsantoni@bioacademy.gr (Δρ. Ελένη Κατσαντώνη).

Ο ασκών καθήκοντα
Γενικού Διευθυντή

Αθανάσιος Τσουροπλής

Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας