Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μεταδιδακτορική έρευνα στον Τομέα της Κυτταρικής Βιολογίας

Αθήνα,  25  - 7 -2012
ΑΠ: 1446

Μια θέση μεταδιδακτορικού συνεργάτη στα πλαίσια του ερευνητικού προγράμματος «ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ»  με τίτλο «Νόσος του Πάρκινσον: Ανίχνευση γενετικών παραλλαγών και περιβαλλοντικών παραγόντων που σχετίζονται με τη νόσο και λειτουργική ανάλυση τους σε πρότυπα συστήματα.»

Ο μεταδιδακτορικός συνεργάτης θα εργασθεί στα εξής πεδία:

  • Απομόνωση DNA και γενετικές αναλύσεις
  • Διερεύνηση του μηχανισμού δράσης νευροτοξικών παραγόντων
  • Διερεύνηση του ρόλου των ετεροδιμερών Nurr1/RXR στη νευροτοξικότητα.

Τα κάτωθι τυπικά προσόντα απαιτούνται:

  • Πτυχίο και διδακτορικό δίπλωμα Βιολογίας, Γενετικής, Μοριακής βιολογίας, Νευροεπιστημών ή ανάλογο
  • Τεκμηριωμένη εμπειρία σε τεχνικές Μοριακής και Κυτταρικής Νευροβιολογίας
  • Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας

Η θέση προκηρύσσεται για 3 μήνες με ημερομηνία έναρξης την 1η Σεπτεμβρίου.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποστείλουν εκδήλωση ενδιαφέροντος και πλήρες βιογραφικό σημείωμα στην ηλεκτρονική διεύθυση dvassilatis@bioacademy.gr  (Δρ.  Δ. Βασιλάτης)  μέχρι τις 17/8/2012.

Ο ασκών καθήκοντα
Γενικού Διευθυντή

Αθανάσιος Τσουροπλής

Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας