Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για Μεταδιδακτορικό Κτηνίατρο στον Τομέα Ζωικών Προτύπων

Αθήνα,  19 /12/2012
ΑΠ: 2740

Το ΙΙΒΕΑΑ ενδιαφέρεται να προσλάβει ένα μεταδιδακτορικό κτηνίατρο. Η θέση χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω του προγράμματος «NANOTHERAPY A- A novel nano-container drug carrier for targeted treatment of prostate cancer (FP-7/SP-Ideas)".

Ο μεταδιδακτορικός συνεργάτης θα εργασθεί με αντικείμενο τη μελέτη χορήγησης συστημάτων ελεγχόμενης και εντοπισμένης αποδέσμευσης φαρμακευτικών ουσιών σε ζώα. Η διάρκεια της σύμβασης είναι για δώδεκα μήνες.

Απαραίτητα προσόντα: πτυχίο Κτηνιατρικής και διδακτορικός τίτλος σπουδών από Κτηνιατρική ή άλλη Σχολή Βιοϊατρικών Επιστημών, πολύ καλή γνώση και εμπειρία στην ορθή χρησιμοποίηση ζώων εργαστηρίου (κυρίως μύες, επίμυες), σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα και τις αρχές της Επιστήμης των Ζώων Εργαστηρίου, άριστη γνώση αγγλικής γλώσσας και δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν στη Γραμματεία του Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α. (Σωρανού Εφεσίου 4, 115 27 Αθήνα, υπόψη Τμήματος Προσωπικού) βιογραφικό σημείωμα και τα ονόματα τριών επιστημόνων που μπορούν να δώσουν συστατική επιστολή καθώς και ένα γράμμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος έως τις 4 Ιανουαρίου 2013.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τον Δρ Νικόλαο Κωστομητσόπουλο, E-mail: nkostom@bioacademy.gr

Ο ασκών τα καθήκοντα Γενικού Διευθυντή

Αθανάσιος Τσουροπλής

Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας