Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για Μία (1) Θέση Μεταδιδακτορικού Επιστημονικού Συνεργάτη

ΑΠ:2730 /18 - 12 -2012

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μία θέση μεταδιδακτορικού επιστημονικού συνεργάτη στον Τομέα Αναπτυξιακής Βιολογίας του ΙΙΒΕΑΑ.

Το ΙΙΒΕΑΑ ενδιαφέρεται να προσλάβει ένα μεταδιδακτορικό ερευνητή στα πλαίσια του εκτελούμενου ερευνητικού προγράμματος “Translating basic research findings in major human diseases : emphasis on obesity, metabolic syndrome and neurodegeneration REGPOT”.

Ο επιστημονικός συνεργάτης θα μελετήσει την καρδιαγγειακή λειτουργία σε πειραματικά μοντέλα παχυσαρκίας. Η διάρκεια του έργου είναι 6μηνιαία, μέχρι 30/06/2013.

Προαπαιτούμενα προσόντα :

  • Πτυχίο Βιολογίας  ή Φαρμακευτικού Τμήματος.
  • Διδακτορικό δίπλωμα στο Τομέα  Βιολογίας , Φυσιολογίας.
  • Πολύ καλή γνώση και εμπεριστατωμένη εμπειρία καρδιαγγειακής φυσιολογίας μυών.
  • Πολύ καλή γνώση μεταβολισμού μυών και των διαταραχών του σε υπερθερμιδικές και καταβολικές συνθήκες.
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία σε τεχνικές μοριακής και κυτταρικής βιολογίας και πρωτογενών καλλιεργειών.
  • Άριστη γνώση (γραπτά και προφορικά) της Αγγλικής γλώσσας.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να  υποβάλλουν περιγραφή της καταλληλότητας τους , βιογραφικό σημείωμα και στοιχεία επικοινωνίας δυο αξιολογητών στη  Γραμματεία του Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α. (Σωρανού του Εφεσίου 4, 115 27 Αθήνα, υπόψη Τμήματος Προσωπικού) έως τις 31/12/2012. Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη Δρα Κάτια Καραλή, στο email: kkarali@bioacademy.gr

 Ο ασκών καθήκοντα
 Γενικού Διευθυντή

Αθανάσιος Τσουροπλής

Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας