Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Παράταση μέχρι τις 5/1/2013 της διορίας υποβολής αιτήσεων εκδήλωσης ενδιαφέροντος για δύο μεταδιδακτορικές θέσεις, πλήρους απασχόλησης, στον Τομέα Αιματολογίας-Ογκολογίας με Α.Π. 2086-23/10/12.

Αθήνα,  23 /10/2012
ΑΠ: 2086

Θέσεις :
Δύο μεταδιδακτορικές θέσεις, πλήρους απασχόλησης, χρηματοδοτούμενες από το πρόγραμμα FP7-HEALTH-2012-INNOVATION-1.

Γνωστικό αντικείμενο:
Διερεύνηση του ρόλου τoυ μεταγραφικού παράγοντα STAT5, καθώς και μηχανισμών ερυθροποίησης/θαλασσαιμίας.

Προσόντα (θέση 1):
Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν:

  • Διδακτορικό Δίπλωμα σε Μοριακή Βιολογία, Μοριακή Ιατρική ή σε συναφείς προς αυτές επιστήμες.
  • Tουλάχιστον πενταετή εμπειρία σε εργαστήρια Βασικής Έρευνας.
  • Εμπειρία σε μεθοδολογίες ChIP-seq/RNA-seq και βιοπληροφορική ανάλυση δεδομένων ChIP-seq/RNA-seq, μεθοδολογίες Μοριακής Βιολογίας (στις οποίες συμπεριλαμβάνονται τεχνικές ανασυνδυασμένου DNA, RT-PCR, απομόνωση πρωτεϊνών, Western blotting, ανοσοκατακρημνίσεις, ανοσοκατακρημνίσεις χρωματίνης, κυτταροκαλλιέργειες, διαμολύνσεις κυτταρικών σειρών, ανοσοφθορισμός) και τεχνολογίες διαγονιδιακών ποντικών.
  • Δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά.
  • Ικανότητα για ανεξάρτητο σχεδιασμό και εκτέλεση πειραμάτων, κριτική ανάλυση αποτελεσμάτων και επίβλεψη φοιτητών.

Προσόντα (θέση 2):

  • Διδακτορικό Δίπλωμα σε Βιοπληροφορική, Υπολογιστική Βιολογία ή Πληροφορική.
  • Tουλάχιστον πενταετή εμπειρία σε ερευνητικά προγράμματα Βιοπληροφορικής.
  • Εμπειρία σε βιοπληροφορική ανάλυση δεδομένων ChIP-seq/RNA-seq και προγραμματισμό.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν στη Γραμματεία του Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α. (Σωρανού Εφεσίου 4, 115 27 Αθήνα, υπόψη Τμήματος Προσωπικού) το βιογραφικό τους σημείωμα μέχρι τις 20/11/2012.  Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήστε με τη Δρ. Ελένη Κατσαντώνη, ekatsantoni@bioacademy.gr.

Ο ασκών τα καθήκοντα Γενικού Διευθυντή

Αθανάσιος Τσουροπλής

Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας