Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για μία (1) Θέση Εξωτερικού Συνεργάτη στον Τομέα Αναπτυξιακής Βιολογίας

Αθήνα,  04/10/2013
Α.Π. : 2548

Το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών (Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α.) καλεί ενδιαφερόμενους να υποβάλουν αίτηση για μία (1) θέση εξωτερικού συνεργάτη  χρηματοδοτούμενη από πρόγραμμα συνεργασίας με την εταιρεία Marine Polymers, στο πλαίσιο της «Μελέτης της δράσης του τοπικά χορηγούμενου Taliderm στην πειραματική ελκώδη κολίτιδα». Η θέση αφορά στη διενέργεια του πειραματικού μοντέλου κολίτιδας σε πειραματόζωα, την εκτίμηση της πορείας της νόσου με μεθόδους ιστολογικές, ανοσοϊστοχημικές, μοριακής και κυτταρικής βιολογίας. Η θέση είναι μερικής απασχόλησης και είναι διαρκείας κατ’ αρχήν τριών μηνών με δυνατότητα επέκτασης.

Ο/η υποψήφιος/α θα πρέπει να διαθέτει τα κάτωθι προσόντα:

  • Πτυχίο Βιολογίας Πανεπιστημίου ή ισότιμου τίτλου του εξωτερικού
  • Εμπεριστατωμένη εμπειρία σε ανοσοϊστοχημικές μεθόδους, χρήση μικροσκοπίας, ανάλυση γονιδιακής έκφρασης και πρωτογενείς κυτταρικές καλλιέργειες
  • Καλή γνώση (γραπτά και προφορικά) της Αγγλικής γλώσσας
  • Γνώση χειρισμού υπολογιστικών συστημάτων

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν στη Γραμματεία του ΙΙΒΕΑΑ (Σωρανού Εφεσίου 4, 11527, Αθήνα, υπόψη Τμήματος Προσωπικού) αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα μέχρι τις 18-10-2013. Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Δρ. Κάτια Καραλή στην ηλεκτρονική διεύθυνση kkarali@bioacademy.gr

Ο ασκών καθήκοντα Γενικού Διευθυντή

Αθανάσιος Τσουροπλής

Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας