Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Παράταση της Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος με Α.Π. 1042/23-04-2013 για την Απασχόληση Εξωτερικού Συνεργάτη με Σύμβαση Έργου

Τμήμα Προσωπικού
Ταχ. Δ/νση : Σωρανού του Εφεσίου 4, 115 27 Αθήνα
Τηλέφωνο : 2106597617 - 619 - 620

Αθήνα: 05/06/2013
Α.Π: 1449

ΠΑΡΑΤΑΣΗ
ΤΗΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΜΕ Α.Π. 1042/23-04-2013 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ

Το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών (ΙΙΒΕΑΑ) έχοντας υπόψη:

  1. Την με αρ. πρωτ. 6187/7-05-2009, επιβεβαίωση διαχειριστικής επάρκειας τύπου B’ και Γ’ του ΙΙΒΕΑΑ, από την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»
  2. Την με αρ. πρωτ. 9607/21-06-2012, Απόφαση Ένταξης της πράξης με τίτλο ««ΘΑΛΗΣ – Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών –Ωρίμανση της μη-ειδικής ανοσίας: επιρροή των λοιμώξεων και ρόλος τους στην ανάπτυξη ατοπίας και άσθματος», στο Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»
  3. Την με αρ. πρωτ. 444/13-02-2013 απόφαση εκτέλεσης με ίδια μέσα του 1ου Υποέργου της ανωτέρω πράξης

στο πλαίσιο υλοποίησης της πράξης με τίτλο «ΘΑΛΗΣ – Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών –Ωρίμανση της μη-ειδικής ανοσίας: επιρροή των λοιμώξεων και ρόλος τους στην ανάπτυξη ατοπίας και άσθματος», που επιχορηγείται από το Πρόγραμμα Δημοσιών Επενδύσεων στο πλαίσιο του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ και συγχρηματοδοτείται από το ΕΚΤ, παρατείνει τη με Α.Π. 1042/23-04-2013 πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος όσον αφορά αποκλειστικά την ακόλουθη θέση:

«  Θέση 6: Μία θέση ιατρού.
Ο υποψήφιος/α, που θα πρέπει να είναι πτυχιούχος ιατρικής, να έχει κλινική εμπειρία στην αξιολόγηση και θεραπευτική αντιμετώπιση παιδιών με λοιμώξεις και αλλεργιολογικά νοσήματα του αναπνευστικού και να μπορεί να διενεργήσει λειτουργικές πνευμονικές δοκιμασίες σε διάφορες ηλικίες, με ανάλογες δημοσιεύσεις. Επιπρόσθετα θα πρέπει να έχει εμπειρία στη συλλογή, επεξεργασία και φύλαξη βιολογικών υλικών που θα χρησιμοποιηθούν στο εργαστηριακό σκέλος της μελέτης. Θα ασχοληθεί με την ένταξη και παρακολούθηση παιδιών διαφόρων ηλικιών όσον αφορά στην ωρίμανση της φυσικής ανοσίας και την επίδραση των λοιμώξεων τόσο στη φυσική ανοσία όσο και στην μετέπειτα εμφάνιση άσθματος ή/ και άλλων αλλεργικών νοσημάτων».

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καταθέσουν (ώρες 09.00-16.00) ή να αποστείλουν ταχυδρομικά τα ακόλουθα απαραίτητα δικαιολογητικά σε φάκελο με την ένδειξη «Αίτηση στο πλαίσιο της Παράτασης της Πρόσκλησης με Α.Π: 1449/05-06-2013 για την Πράξη «ΘΑΛΗΣ – Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών –Ωρίμανση της μη-ειδικής ανοσίας: επιρροή των λοιμώξεων και ρόλος τους στην ανάπτυξη ατοπίας και άσθματος»  μέχρι και τις   19/06/2013 στη διεύθυνση:
Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α.

Τμήμα Γραμματείας, (Υπόψη Τμήματος Προσωπικού),
Σωρανού του Εφεσίου 4, 115 27 Αθήνα.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

  • Αίτηση εκδήλωσης Ενδιαφέροντος (επιστολή ενδιαφέροντος του υποψηφίου)
  • Βιογραφικό σημείωμα (με αναφορά στα σχετικά με την προκήρυξη προσόντα)
  • Αντίγραφα τίτλων σπουδών
  • Στοιχεία επικοινωνίας για συστατικές επιστολές

Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήστε με τον ερευνητή Δρ Ε. Ανδρεάκο (vandreakos@bioacademy.gr).

Η εμπρόθεσμη υποβολή των αιτήσεων που θα αποσταλούν ταχυδρομικά αποδεικνύεται από τη σφραγίδα του ταχυδρομείου.
Η παρούσα παράταση της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος δεν δεσμεύει το ΙΙΒΕΑΑ να συνάψει συνεργασία με τους ενδιαφερόμενους και δεν δημιουργεί  δικαιώματα προσδοκίας.
Η παρούσα παράταση της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α.

Ο ασκών τα καθήκοντα Γενικού Διευθυντή

Αθανάσιος Τσουροπλής

Αθήνα:  23/04/2013
Α.Π: 1042

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ

στο πλαίσιο υλοποίησης της πράξης με τίτλο «ΘΑΛΗΣ – Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών –Ωρίμανση της μη-ειδικής ανοσίας: επιρροή των λοιμώξεων και ρόλος τους στην ανάπτυξη ατοπίας και άσθματος», που επιχορηγείται από το Πρόγραμμα Δημοσιών Επενδύσεων στο πλαίσιο του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ και συγχρηματοδοτείται από το ΕΚΤ, προτίθεται να απασχολήσει ερευνητές, ως εξωτερικούς συνεργάτες, με συμβάσεις έργου. Προς τούτο καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλουν αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τις παρακάτω ειδικότητες:

1. Μία θέση βιολόγου.
Ο υποψήφιος/α θα πρέπει να είναι πτυχιούχος Βιολογίας, Βιοχημείας, Χημείας ή Βιοφυσικής, να έχει εργαστηριακή εμπειρία σε τεχνικές Κυτταρικής Βιολογίας, Μοριακής Βιολογίας και Ανοσολογίας. Μεταπτυχιακές σπουδές, διδακτορικό δίπλωμα, δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά ή προϋπηρεσία σε αντίστοιχα ερευνητικά προγράμματα θα αξιολογηθούν θετικά. Ο υποψήφιος θα απασχοληθεί με την ωρίμανση της φυσικής ανοσίας και την επιρροή των λοιμώξεων στην ωρίμανση της φυσικής ανοσίας και την ανάπτυξη αλλεργίας/άσθματος σε ζωικά πειραματικά πρότυπα.

2. Μία θέση βιολόγου.
Ο υποψήφιος/α θα πρέπει να είναι πτυχιούχος Βιολογίας, Βιοχημείας, Χημείας ή Βιοφυσικής, να έχει σχετικές μεταπτυχιακές σπουδές και εργαστηριακή εμπειρία σε τεχνικές Κυτταρικής Βιολογίας, Μοριακής Βιολογίας ή/και Ανοσολογίας. Θα μελετήσει τους ανοσολογικούς μηχανισμούς ανάπτυξης αλλεργίας/άσθματος σε ζωικά πειραματικά πρότυπα και την επιρροή των λοιμώξεων σε αυτή τη διαδικασία.

3. Μία θέση βιολόγου.
Ο υποψήφιος/α θα πρέπει να είναι πτυχιούχος Βιολογίας, Βιοχημείας, Χημείας ή Βιοφυσικής, να έχει εργαστηριακή εμπειρία σε τεχνικές Κυτταρικής Βιολογίας, Μοριακής Βιολογίας και Ανοσολογίας. Θα απασχοληθεί με τη μελέτη του ρόλου των μακροφάγων στην ωρίμανση της φυσικής ανοσίας, την αναδόμηση του πνεύμονα και την ανάπτυξη αλλεργίας/άσθματος σε ζωικά πειραματικά πρότυπα.

4. Μία θέση βιολόγου.
Ο υποψήφιος/α θα πρέπει να είναι πτυχιούχος Βιολογίας, ή Βιοχημείας, ή Μοριακής Βιολογίας ή Γενετικής, και να έχει εργαστηριακή εμπειρία σε τεχνικές Κυτταρικής Βιολογίας, Μοριακής Βιολογίας και Ανοσολογίας. Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών ή/και δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά θα αξιολογηθούν θετικά. Θα απασχοληθεί με την ωρίμανση της φυσικής ανοσίας και την επιρροή των λοιμώξεων στην ωρίμανση της φυσικής ανοσίας και την ανάπτυξη αλλεργίας/άσθματος χρησιμοποιώντας πειραματικά μοντέλα καλλιεργειών και τεχνικές μοριακής/κυτταρικής βιολογίας.

5. Μία θέση βιολόγου.
Ο υποψήφιος/α θα πρέπει να είναι πτυχιούχος των Βιοϊατρικών Επιστημών με μεταπτυχιακό Τίτλο Σπουδών σχετικό με τη Μοριακή Ιατρική, να έχει εργαστηριακή εμπειρία σε τεχνικές Κυτταρικής Βιολογίας, Μοριακής Βιολογίας, Ανοσολογίας και Βασικής και Μοριακής Ιολογίας. Απαραίτητη η προϋπηρεσία σε αντίστοιχα ερευνητικά προγράμματα. Δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά θα αξιολογηθούν θετικά. Θα απασχοληθεί με την ανάπτυξη και μελέτη μοντέλων καλλιεργειών ρινοϊικής λοίμωξης, την ωρίμανση της φυσικής ανοσίας και την επιρροή των λοιμώξεων στην ωρίμανση της φυσικής ανοσίας και την ανάπτυξη αλλεργίας/άσθματος.

6. Μία θέση ιατρού.
Ο υποψήφιος/α, που θα πρέπει να είναι πτυχιούχος ιατρικής, να έχει κλινική εμπειρία στην αξιολόγηση και θεραπευτική αντιμετώπιση παιδιών με λοιμώξεις και αλλεργιολογικά νοσήματα του αναπνευστικού και να μπορεί να διενεργήσει λειτουργικές πνευμονικές δοκιμασίες σε διάφορες ηλικίες, με ανάλογες δημοσιεύσεις. Επιπρόσθετα θα πρέπει να έχει εμπειρία στη συλλογή, επεξεργασία και φύλαξη βιολογικών υλικών που θα χρησιμοποιηθούν στο εργαστηριακό σκέλος της μελέτης. Θα ασχοληθεί με την ένταξη και παρακολούθηση παιδιών διαφόρων ηλικιών όσον αφορά στην ωρίμανση της φυσικής ανοσίας και την επίδραση των λοιμώξεων τόσο στη φυσική ανοσία όσο και στην μετέπειτα εμφάνιση άσθματος ή/ και άλλων αλλεργικών νοσημάτων.

7. Μία θέση ιατρού.
Ο υποψήφιος/α θα πρέπει να είναι πτυχιούχος ιατρικής, να έχει κλινική εμπειρία στην αξιολόγηση και θεραπευτική αντιμετώπιση παιδιών με λοιμώξεις, αλλεργιολογικά νοσήματα του αναπνευστικού καθώς και διαταραχές του ανοσοποιητικού συστήματος, με ανάλογες δημοσιεύσεις. Ακόμα, θα πρέπει να μπορεί να διενεργήσει λειτουργικές πνευμονικές δοκιμασίες σε διάφορες ηλικίες (σπιρομέτρηση και ταλαντοσιμετρία). Επιπρόσθετα θα πρέπει να έχει εργαστηριακή εμπειρία στις ακόλουθες τεχνικές Κυτταρικής Βιολογίας και Ανοσολογίας: καλλιέργειες μονοκυττάρων περιφερικού αίματος, πειραματική λοίμωξη επιθηλιακών κυττάρων και μονοκυττάρων περιφερικού αίματος με ρινοϊό, χρήση κυτταρομετρίας ροής (flow cytometry), ELISA και LUMINEX. Θα ασχοληθεί με την ένταξη και παρακολούθηση παιδιών διαφόρων ηλικιών στην μελέτη που αφορά στην ωρίμανση της φυσικής ανοσίας και την επίδραση των λοιμώξεων τόσο στη φυσική ανοσία όσο και στην μετέπειτα εμφάνιση άσθματος ή/ και άλλων αλλεργικών νοσημάτων καθώς και με την πειραματική ανάπτυξη και μελέτη μοντέλων λοίμωξης από ρινοϊό σε βιολογικό υλικό των παιδιών που θα ενταχθούν στην μελέτη.

8. Μία θέση βιολόγου.
Ο υποψήφιος/α θα πρέπει να είναι πτυχιούχος Βιολογίας, Βιοχημείας, Χημείας ή Βιοφυσικής, να έχει εργαστηριακή εμπειρία σε βιοπληροφορική και τεχνικές υπολογιστικής βιολογίας. Μεταπτυχιακές σπουδές, διδακτορικό δίπλωμα, δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά ή προϋπηρεσία σε αντίστοιχα ερευνητικά προγράμματα θα αξιολογηθούν θετικά. Ο υποψήφιος θα απασχοληθεί με την επιρροή των λοιμώξεων στην ωρίμανση της φυσικής ανοσίας και την ανάπτυξη αλλεργίας/άσθματος.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καταθέσουν (ώρες 09.00-16.00) ή να αποστείλουν ταχυδρομικά τα ακόλουθα απαραίτητα δικαιολογητικά σε φάκελο με την ένδειξη «Αίτηση στο πλαίσιο της Πρόσκλησης (Α.Π.:1042/23-04-2013) για την Πράξη «ΘΑΛΗΣ – Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών –Ωρίμανση της μη-ειδικής ανοσίας: επιρροή των λοιμώξεων και ρόλος τους στην ανάπτυξη ατοπίας και άσθματος»  μέχρι και τις 17/05/2013 στη διεύθυνση:

Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α.

Η παρούσα πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος δεν δεσμεύει το ΙΙΒΕΑΑ να συνάψει συνεργασία με τους ενδιαφερόμενους και δεν δημιουργεί  δικαιώματα προσδοκίας.

Η παρούσα πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α.

Αθανάσιος Τσουρουπλής

Κατεβάστε το σχετικό αρχείο
Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας