Biomedical Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Ακαδημίας ΑθηνώνΑκαδημία Αθηνών
Θέσεις Εργασίας : Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για Ένα Διδακτορικό Φοιτητή στον Τομέα Φαρμακολογίας-Φαρμακοτεχνολογίας

Αθήνα, 06/08/2013
ΑΠ: 2092

Τo ΙΙΒΕΑΑ ενδιαφέρεται να προσλάβει ένα διδακτορικό φοιτητή/τρια στο ερευνητικό πρόγραμμα με τίτλο «Inhibition and mechanistic studies of the Arp23 complex activation». H θέση χρηματοδοτείται από τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας του προγράμματος «POSTDOCS».

Ο διδακτορικός φοιτητής/τρια θα εργασθεί σε οργανική σύνθεση μικρών μορίων αναστολέων της πρωτεϊνης Arp2/3.

Προαπαιτούμενα Προσόντα:

  • Πτυχίο και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης από αναγνωρισμένο Τμήμα Χημείας ή Φαρμακευτικής.
  • Τεκμηριωμένη εμπειρία σε συνθετική οργανική χημεία
  • Καλή γνώση της δομής και λειτουργίας του συμπλόκου Apr2/3
  • Καλή γνώση οργανικών συνθετικών πορειών για τη σύνθεση 1Η-ινδολιο-2μεθυλ-2-αμινοεθυλ-αμίδιο αναλόγων
  • Άριστη γνώση (γραπτά και προφορικά) της Αγγλικής γλώσσας

Η θέση προκηρύσσεται για 2,5 μήνες και θα αρχίσει την 1η Σεπτεμβρίου 2013.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν στη Γραμματεία του Ι.ΙΒ.Ε.Α.Α. (Σωρανού Εφεσίου 4, 115 27 Αθήνα, υπόψη Τμήματος Προσωπικού) βιογραφικό σημείωμα που θα περιλαμβάνει τα ονόματα δύο επιστημόνων που μπορούν να δώσουν συστατική επιστολή καθώς και ένα γράμμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος μέχρι τις  23/ 08/2013.
Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη Δρα Ζωή Κούρνια, zcournia@bioacademy.gr

Ο ασκών καθήκοντα
Γενικού Διευθυντή

Aθανάσιος Τσουροπλής

Επιστροφή σε όλες τις θέσεις εργασίας